Ruční práce
Mezi oblíbené činnosti patří především tradiční ruční práce - pletení ponožek, šálů, tašek a čelenek, háčkování dekorací, šití a vyšívání. Druh materiálu volíme podle zvolené techniky a podle toho, k čemu má konečný výrobek sloužit. Uživatelé vyhledávají spíše ty činnosti, které už kdysi dělali a v nichž mají určitou zručnost a mohou se tak podělit o svoje zkušenosti s ostatními.
U kreslení využíváme prvky arteterapie, které jsou určitou formou sebevyjádření, relaxace a řeči prostřednictvím výtvarných symbolů. Je to často jediný jazyk, kterým lze lépe navázat komunikaci s okolím a přitom nezáleží na estetické či umělecké hodnotě výtvoru.
Oblíbenou technikou je kreslení za doprovodu hudby, která evokuje pocity, nálady a různé představy. Svoje pocity a myšlenky mohou uživatelé vyjádřit tvarem i barvou.
Oblíbené jsou výtvarné techniky jako např. kresba suchým pastelem, kombinace voskových pastelek a tužek, kresba do vlhkého pokladu, kreslení temperovými, vodovými a akrylovými barvami, skládání papíru, vystřihování, olepování, vybarvování obrázků a obkreslování. Další možnosti skýtá malování na hlínu, na přírodniny, na sklo, ubrousková technika a jiné. Po celý rok naše uživatelky rády pracují s přírodními materiály. Do této činnosti patří sběr přírodnin, zhotovování koláží, navlékání šípků, lepení, práce s kamínky, šiškami, sušenými květinami, trávou, makovicemi, slámou aj. Práce s přírodními materiály obohacuje uživatele o nové zkušenosti.
Velkou tradici má v našich ergo-aktivizacích práce s hlínou. Hlína je jedinečným prostředníkem k doteku se zemí, což buduje smysly a přináší s sebou haptický zážitek. Aktivity s hlínou jsou vhodné na prolomení bariér strachu a úzkosti, někdy je to materiál nahrazující verbální komunikaci, který pomáhá snižovat agresivní chování, rozvíjet představivost a je zázemím pro změnu postojů k sobě a druhým. Působí relaxačně a rehabilitačně u lidí s narušenou jemnou motorikou. Uživatelé našich služeb tvoří z točířské hlíny jednoduchou šňůrkovou a kuličkovou technikou např. různé šperky, přívěsky, figurky, misky, listy, květináče, svícny aj. Hlínu také tvarují z plátů a vykrajují různé tvary, tvoří vázičky, misky, figurky a jiné užitkové předměty. Licí hlínu nalévají do sádrových forem, ať už to jsou různé tvary hrnků nebo zvířecí motivy, svícny či dekorační koule, které pak zdobí originálními nápady. Velkou radost mají z hotových výrobků (různých druhů hrnků, talířků, váz, svícnů, zvonků a zvířátek). Prezentační výstavy probíhají během roku u příležitosti významných svátků, jako jsou velikonoce, vánoce, den otevřených dveří.
Pokud jednotlivým uživatelům našich služeb připadá práce s novými materiály obtížná, nabízí se jim společná činnost, u které se mohou určitou částí spolupodílet na vzniku výrobku. Například při tvorbě většího figurálního sousoší jedni roztlačovali hlínu, druzí váleli a dělali pláty a otisky, další dokončovali a ukládali s pracovníkem ergo-aktivizace výrobky na místo schnutí. U této práce bylo cítit sounáležitost a důležitost každého článku tvorby. Při všech těchto aktivitách není hlavním cílem ani kvantita, ani kvalita vytvářených výrobků, ale především jde o to, aby se uživatelé navzájem lépe poznávali, spolupracovali a měli radost ze společného díla.
Také se zařazují práce s jinými materiály, jako například se sádrou, kůží, korálky, drátem, pedigem aj. Nepřeberné množství technik a jejich vyzkoušení jsou příjemným zpestřením a výbornou zkušeností, která přináší do života uživatelů jinou kvalitu.